Ohita navigaatio

Keitä me olemme

OAJ Pohjois-Savo on OAJ:n alueyhdistys, joka toimii Pohjois-savon alueella. Tehtävänämme on vastata alueellisesta edunvalvonnasta ja tehdä näkyvää koulutuspolitiikkaa. Jäsenyhdistyksiimme kuuluu noin 3800 henkilöjäsentä.

Tuemme  alueellamme toimivia OAJ:n paikallisyhdistyksiä sekä ala- ja oppilaitoskohtaisia jäsenyhdistyksiä edunvalvonnassa esimerkiksi järjestämällä koulutuksia.

OAJ Pohjois-Savo on perustettu 1.11.2010. Yhdistyksen kotipaikka on Kuopion kaupunki.

Lue lisää toiminnastamme!

 

Alueyhdistyksen hallinto

Alueyhdistyksen toimintaa luotsaavat hallitus, työvaliokunta sekä jaostot.

Hallituksssa  on 10 jäsentä ja puheenjohtaja. Alueyhdistyksen hallituksen jäsenien toimintakausi on kaksi vuotta. Vuosikokouksessa vaihtuu aina puolet jäsenistä. Myös puheenjohtajan toimintakausi on kaksi vuotta.

Jokainen opettajaryhmä eli jaosto on edustettuna hallituksessa.

Hallituksen kokouksiin on kutsuttu myös alueasiamies, aluesihteeri sekä OAJ:n  pohjois-savolaiset valtuutetut.

Hallituksen paikkajako

Säännöt

 

Alueasiamies

OAJ:n edustaja alueella yhdessä puheenjohtajan kanssa

Sopimusedunvalvoja

  • paikallisten palkkausjärjestelmien kartoittaminen, seuraaminen ja kehittäminen
  • jäsenyhdistysten ja aktiivitoimijoiden tukihenkilö alueella

Koulutuspoliittinen vaikuttaja

  • tukee hallituksen koulutuspoliittisista vaikuttamistyötä
  • verkostoituu ja pitää yhteyttä toiminta-alueen yhteistyötahoihin
  • toimii kiinteässä yhteistyössä alueyhdistyksen puheenjohtajan ja hallituksen kanssa

OAJ Pohjois-Savon alueasiamies on Pekka Sutinen, pekka.sutinen@oajps.fi

 

Tutustu hallituksen jäseniin sekä alueemme OAJ-valtuutettuihin!

Hallituksen varsinaiset jäsenet

Kirsi Nykänen

puheenjohtaja, YSI kirsi.nykanen@varkaus.fi

Anita Riekkinen

varapuheenjohtaja, VAKA-jaoston puheenjohtaja anita.riekkinen@kuopio.fi

Mika Mulari

varapuheenjohtaja, OAO-jaoston puheenjohtaja mika.mulari@ysao.fi

Mervi Berg

YSI-jaoston puheenjohtaja, koulutusvastaava mervi.berg@pielavesi.fi

Jaakko Roitto

VAKA jaakko.roitto@suonenjoki.fi

Minna Kaija-Kortelainen

OAO minna.kaija-kortelainen@savonia.fi

Terhi Saarinen

OAO terhi.saarinen@sakky.fi

Päivi Kallio

YSI paivikallio3@gmail.com

Ilkka Kokkonen

YSI ilkka.kokkonen@kuopio.fi

Minna Parviainen

YSI, tiedottaja minna.parviainen1@opedu.kuopio.fi

Jouni Virtanen

YSI jouni.virtanen@varkaus.fi

Pekka Sutinen

alueasiamies pekka.sutinen@oajps.fi

Anna Hyvärinen

aluesihteeri toimisto@oajps.fi

Hallituksen varajäsenet

Tarja Roivainen

VAKA (Riekkisen vara)

Ritva Jääskeläinen

VAKA (Roiton vara)

Tero Rönkä

OAO (Mularin vara)

Jarkko Surakka

OAO (Kaija-Kortelaisen vara)

Simo Ojala

OAO (Saarisen vara)

Mervi Ollikainen

YSI (Bergin vara)

Hanna-Mari Pasanen

YSI (Kallion vara)

Susanna Kartimo-Kröger

YSI (Kokkosen vara)

Sonja Lampinen

YSI (Parviainen vara)

Päivi Hopia

YSI (Virtasen vara)

OAJ Pohjois-Savon valtuutetut

Mervi Berg (YSI, Pielavesi)

Valtuutettu mervi.berg@pielavesi.fi

Tiina Karjalainen (YSI, Kuopio)

Valtuuston puheenjohtaja tiina.karjalainen@opedu.kuopio.fi

Minna Parviainen (YSI, Kuopio)

Valtuutettu minna.parviainen1@opedu.kuopio.fi

Pekka Sutinen (YSI, Siilinjärvi)

Valtuutettu pekka.sutinen@oajps.fi

Anna Hoffren (OAO, Kuopio)

OAJ:n hallituksen jäsen

Terhi Saarinen (OAO, Kuopio)

Valtuutettu