Ohita navigaatio

Keitä me olemme

OAJ Pohjois-Savo on OAJ:n alueyhdistys, joka toimii Pohjois-savon alueella. Tehtävänämme on vastata alueellisesta edunvalvonnasta ja tehdä näkyvää koulutuspolitiikkaa. Jäsenyhdistyksiimme kuuluu noin 3800 henkilöjäsentä.

Tuemme  alueellamme toimivia OAJ:n paikallisyhdistyksiä sekä ala- ja oppilaitoskohtaisia jäsenyhdistyksiä edunvalvonnassa esimerkiksi järjestämällä koulutuksia.

OAJ Pohjois-Savo on perustettu 1.11.2010. Yhdistyksen kotipaikka on Kuopion kaupunki.

Lue lisää toiminnastamme!

 

Alueyhdistyksen hallinto

Alueyhdistyksen toimintaa luotsaavat hallitus, työvaliokunta sekä jaostot.

Hallituksessa  on 10 jäsentä ja puheenjohtaja. Alueyhdistyksen hallituksen jäsenien toimintakausi on kaksi vuotta. Vuosikokouksessa vaihtuu aina puolet jäsenistä. Myös puheenjohtajan toimintakausi on kaksi vuotta.

Jokainen opettajaryhmä eli jaosto on edustettuna hallituksessa.

Hallituksen kokouksiin on kutsuttu myös alueasiantuntija, aluesihteeri sekä OAJ:n  pohjois-savolaiset valtuutetut.

Hallituksen paikkajako

Säännöt

 

Alueasiantuntija

OAJ:n edustaja alueella yhdessä puheenjohtajan kanssa

Sopimusedunvalvoja

  • paikallisten palkkausjärjestelmien kartoittaminen, seuraaminen ja kehittäminen
  • jäsenyhdistysten ja aktiivitoimijoiden tukihenkilö alueella

Koulutuspoliittinen vaikuttaja

  • tukee hallituksen koulutuspoliittisista vaikuttamistyötä
  • verkostoituu ja pitää yhteyttä toiminta-alueen yhteistyötahoihin
  • toimii kiinteässä yhteistyössä alueyhdistyksen puheenjohtajan ja hallituksen kanssa

OAJ Pohjois-Savon alueasiantuntija on Pekka Sutinen, pekka.sutinen@oajps.fi

 

Tutustu hallituksen jäseniin sekä alueemme OAJ-valtuutettuihin!

Hallituksen varsinaiset jäsenet

Mervi Berg

puheenjohtaja, YSI mervi.berg@pielavesi.fi

Peppina Parkkinen

varapuheenjohtaja, VAKA-jaoston puheenjohtaja peppina.parkkinen@kuopio.fi

Mika Mulari

varapuheenjohtaja, OAO-jaoston puheenjohtaja mika.mulari@ysao.fi

Tiina Karjalainen

YSI-jaoston puheenjohtaja tiina.karjalainen@opedu.kuopio.fi

Jaakko Roitto

VAKA jaakko.roitto@suonenjoki.fi

Minna Kaija-Kortelainen

OAO minna.kaija-kortelainen@savonia.fi

Terhi Saarinen

OAO terhi.saarinen@sakky.fi

Päivi Kallio

YSI paivikallio3@gmail.com

Ilkka Kokkonen

YSI ilkka.kokkonen@kuopio.fi

Minna Parviainen

YSI, tiedottaja minna.parviainen1@opedu.kuopio.fi

Jouni Virtanen

YSI jouni.virtanen@varkaus.fi

Pekka Sutinen

alueasiantuntija pekka.sutinen@oajps.fi

Anna Hyvärinen

aluesihteeri toimisto@oajps.fi

Hallituksen varajäsenet

Anita Riekkinen

VAKA (Parkkisen vara)

Ritva Jääskeläinen

VAKA (Roiton vara)

Sari Hänninen

OAO (Mularin vara)

Arto Toppinen

OAO (Kaija-Kortelaisen vara)

Simo Ojala

OAO (Saarisen vara)

Mervi Ollikainen

YSI (Kokkosen vara)

Saara Lehtola

YSI (Kallion vara)

Susanna Kartimo-Kröger

YSI (Karjalaisen vara)

Jussi Hämäläinen

YSI (Parviaisen vara)

Noora Laamanen

YSI (Virtasen vara)

OAJ Pohjois-Savon valtuutetut

Mervi Berg (YSI, Pielavesi)

Valtuutettu mervi.berg@pielavesi.fi

Tiina Karjalainen (YSI, Kuopio)

Valtuuston puheenjohtaja tiina.karjalainen@opedu.kuopio.fi

Minna Parviainen (YSI, Kuopio)

Valtuutettu minna.parviainen1@opedu.kuopio.fi

Pekka Sutinen (YSI, Siilinjärvi)

Valtuutettu pekka.sutinen@oajps.fi

Anna Hoffren (OAO, Kuopio)

OAJ:n hallituksen jäsen, valtuutettu

Terhi Saarinen (OAO, Kuopio)

Valtuutettu