Ohita navigaatio

Keitä me olemme

OAJ Pohjois-Savo on OAJ:n alueyhdistys, joka toimii Pohjois-savon alueella. Tehtävänämme on vastata alueellisesta edunvalvonnasta ja tehdä näkyvää koulutuspolitiikkaa. Jäsenyhdistyksiimme kuuluu noin 3800 henkilöjäsentä.

Tuemme  alueellamme toimivia OAJ:n paikallisyhdistyksiä sekä ala- ja oppilaitoskohtaisia jäsenyhdistyksiä edunvalvonnassa esimerkiksi järjestämällä koulutuksia.

OAJ Pohjois-Savo on perustettu 1.11.2010. Yhdistyksen kotipaikka on Kuopion kaupunki.

Lue lisää toiminnastamme!

 

Alueyhdistyksen hallinto

Alueyhdistyksen toimintaa luotsaavat hallitus, työvaliokunta sekä jaostot.

Hallituksessa  on 10 jäsentä ja puheenjohtaja. Alueyhdistyksen hallituksen jäsenien toimintakausi on kaksi vuotta. Vuosikokouksessa vaihtuu aina puolet jäsenistä. Myös puheenjohtajan toimintakausi on kaksi vuotta.

Jokainen opettajaryhmä eli jaosto on edustettuna hallituksessa.

Hallituksen kokouksiin on kutsuttu myös alueasiantuntija, aluesihteeri sekä OAJ:n  pohjois-savolaiset valtuutetut.

Hallituksen paikkajako

Säännöt

 

Alueasiantuntija

OAJ:n edustaja alueella yhdessä puheenjohtajan kanssa

Sopimusedunvalvoja

  • paikallisten palkkausjärjestelmien kartoittaminen, seuraaminen ja kehittäminen
  • jäsenyhdistysten ja aktiivitoimijoiden tukihenkilö alueella

Koulutuspoliittinen vaikuttaja

  • tukee hallituksen koulutuspoliittisista vaikuttamistyötä
  • verkostoituu ja pitää yhteyttä toiminta-alueen yhteistyötahoihin
  • toimii kiinteässä yhteistyössä alueyhdistyksen puheenjohtajan ja hallituksen kanssa

OAJ Pohjois-Savon alueasiantuntija on Pekka Sutinen, pekka.sutinen@oajps.fi

 

Tutustu hallituksen jäseniin sekä alueemme OAJ-valtuutettuihin!

Hallituksen varsinaiset jäsenet

Mervi Berg

puheenjohtaja, YSI mervi.berg@oajps.fi

Peppina Parkkinen

varapuheenjohtaja, VAKA-jaoston puheenjohtaja peppina.parkkinen@kuopio.fi

Mika Mulari

varapuheenjohtaja, OAO-jaoston puheenjohtaja mika.mulari@ysao.fi

Tiina Karjalainen

YSI-jaoston puheenjohtaja tiina.karjalainen@opedu.kuopio.fi

Jaakko Roitto

VAKA jaakko.roitto@suonenjoki.fi

Timo Savallampi

OAO timo.savallampi@savonia.fi

Terhi Saarinen

OAO terhi.saarinen@sakky.fi

Leena Paldanius

YSI leena.paldanius@opedu.lapinlahti.fi

Ilkka Kokkonen

YSI ilkka.kokkonen@kuopio.fi

Minna Parviainen

YSI, tiedottaja minna.parviainen1@opedu.kuopio.fi

Jouni Virtanen

YSI, koulutusvastaava jouni.virtanen@varkaus.fi

Pekka Sutinen

alueasiantuntija pekka.sutinen@oajps.fi

Anna Hyvärinen

aluesihteeri 050 520 48 99 toimisto@oajps.fi

Hallituksen varajäsenet

Anita Riekkinen

VAKA (Parkkisen vara)

Tuija Remes

VAKA (Roiton vara)

Riitta Rönkkö

OAO (Mularin vara)

Hilkka Kämäräinen

OAO (Savallammen vara)

Tapani Miettinen

OAO (Saarisen vara)

Mervi Ollikainen

YSI (Kokkosen vara)

Päivi Kallio

YSI (Paldaniuksen vara)

Susanna Kartimo-Kröger

YSI (Karjalaisen vara)

Anne Syrjänen

YSI (Parviaisen vara)

Sanna Asikainen

YSI (Virtasen vara)

OAJ Pohjois-Savon valtuutetut

Mervi Berg (YSI, Pielavesi)

Valtuutettu mervi.berg@pielavesi.fi

Tiina Karjalainen (YSI, Kuopio)

Valtuutettu tiina.karjalainen@opedu.kuopio.fi

Minna Parviainen (YSI, Kuopio)

Valtuutettu minna.parviainen1@opedu.kuopio.fi

Pekka Sutinen (YSI, Siilinjärvi)

Valtuutettu pekka.sutinen@oajps.fi

Timo Sirviö (OAO, Kuopio)

Valtuutettu

Terhi Saarinen (OAO, Kuopio)

Valtuutettu